wtorek, 30 października 2012

Kolory w Twoim wnętrzu

Najważniejszym elementem w budowaniu charakteru wnętrza jest kolor.
Wpływa on na psychikę, samopoczucie oraz pozwala manipulować przestrzenią.
W ponure dni pomoże zwalczyć Twoją chandrę lub ukoić zmęczenie.
Barwy można łączyć na zasadzie kontrastu lub harmonii w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać.
Kolor żółty może być ciepły, niczym słoneczny dzień, przytulny, chłodny jak cytryna prosto z lodówki lub lekki i blady jak budyń waniliowy. Żółty ma wiele odcieni, to barwa światła i pogody. Potrafi rozjaśnić pokój nawet w pochmurny dzień. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzić z tym kolorem, bo w dużym natężeniu może okazać się męczący. Warto dodać biel albo jasne odcienie żółtego zestawić z zielenią lub błękitem. Efektem będzie wrażenie świeżości, jasności i pogody we wnętrzu.
Żółty świetnie współgra z limonkową pastelową zielenią.




 Kolor niebieski kojarzy się ze świeżością, czystością i chłodem. To kolor nieba i oceanu, głębi oraz nieskończoności. Należy do barw zimnych – optycznie powiększa wnętrze. Na kole barw zbliża się z jednej strony do zieleni, z drugiej zaś do fioletu. Z obydwoma potrafi tworzyć ładne zestawienia. Najlepsze, gdy do duetu niebieskiego i zieleni dodamy białe tło, a do kompozycji z fioletem – czerwonawe detale.
Pomaga zasnąć głębokim, zdrowym snem. Pomaga oderwać się od natrętnej, przyziemnej codzienności. Niebieski działa odprężająco, uspokajająco, a także znieczulająco i przeciwzapalnie. Koi skołatane nerwy. 
Nasycony błękit idealnie połączy się z białym wykończeniem.


Kolor czerwony jest silnie pobudzającym i stymulujący do działania. Dlatego też bezpieczniej będzie zastosować ten kolor punktowo, jako wyrazisty dodatek, dodający wnętrzu życia i charakteru.  Tę barwę możemy zestawić z przytłumionymi odcieniami niebieskiego lub zieleni, ożywić nią brąz, beż, szarość i biel. Zjawiskowo prezentują się harmonijne kompozycje złożone z czerwieni, fioletu i różu.


Czerwień najlepiej sprawdza się w wyrazistych dodatkach.


Kolor biały kojarzy się z czystością, jasnością, spokojem. Dużo bieli i doskonale dobrane do niej dekoracje sprawią, że mieszkanie będzie jaśniejsze, większe, a zależności od wystroju zawierać może nutę elegancji lub romantyzmu. Klasyczna biel to ponadczasowa barwa na ścianę. Białe ściany, białe meble czy dodatki pasują do każdego wnętrza.

Klasyczna biel przełamana zdecydowanym kolorem nada elegancki charakter.
MG

12 komentarzy:

  1. Nigdy nie zagłębiałem się tak w znaczenia tych kolorów, ale dobrze jest zapoznać się z czymś takim. Niedługo zapewne będziemy malować mój pokój na niebiesko - także już teraz czuję się dużo spokojniejszy, a jestem naprawdę dość zestresowaną osobą :D No i niebieski pomaga zasnąć głębokim, zdrowym snem - to także się przyda, bo ostatnio coś się nie wysypiam :P A tak już całkiem poważnie, to opisywane połączenie niebieskiego z białym kolorem zainteresowało mnie do tego stopnia, iż może sam w swoim pokoju wykonam taką kompozycję. Ładnie to wszystko wygląda na zdjęciu poniżej. Tak bym chciał się urządzić!!

    OdpowiedzUsuń
  2. zajebista strona

    OdpowiedzUsuń
  3. bardzo przydatne ;>

    OdpowiedzUsuń
  4. dzięki za pomoc ; )

    OdpowiedzUsuń
  5. przydało się w esejuj

    OdpowiedzUsuń
  6. pomoc w pracy na zajęcia artystyczne

    OdpowiedzUsuń
  7. za referat z tej str dostałem 6. dzięki

    OdpowiedzUsuń
  8. mam nadzieje że stronka zostanie na zawsze

    OdpowiedzUsuń
  9. No Aga super stronka :) podziwiam pomysły:)

    OdpowiedzUsuń