wtorek, 30 października 2012

Kolory w Twoim wnętrzu

Najważniejszym elementem w budowaniu charakteru wnętrza jest kolor.
Wpływa on na psychikę, samopoczucie oraz pozwala manipulować przestrzenią.
W ponure dni pomoże zwalczyć Twoją chandrę lub ukoić zmęczenie.
Barwy można łączyć na zasadzie kontrastu lub harmonii w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać.
Kolor żółty może być ciepły, niczym słoneczny dzień, przytulny, chłodny jak cytryna prosto z lodówki lub lekki i blady jak budyń waniliowy. Żółty ma wiele odcieni, to barwa światła i pogody. Potrafi rozjaśnić pokój nawet w pochmurny dzień. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzić z tym kolorem, bo w dużym natężeniu może okazać się męczący. Warto dodać biel albo jasne odcienie żółtego zestawić z zielenią lub błękitem. Efektem będzie wrażenie świeżości, jasności i pogody we wnętrzu.
Żółty świetnie współgra z limonkową pastelową zielenią.
 Kolor niebieski kojarzy się ze świeżością, czystością i chłodem. To kolor nieba i oceanu, głębi oraz nieskończoności. Należy do barw zimnych – optycznie powiększa wnętrze. Na kole barw zbliża się z jednej strony do zieleni, z drugiej zaś do fioletu. Z obydwoma potrafi tworzyć ładne zestawienia. Najlepsze, gdy do duetu niebieskiego i zieleni dodamy białe tło, a do kompozycji z fioletem – czerwonawe detale.
Pomaga zasnąć głębokim, zdrowym snem. Pomaga oderwać się od natrętnej, przyziemnej codzienności. Niebieski działa odprężająco, uspokajająco, a także znieczulająco i przeciwzapalnie. Koi skołatane nerwy. 
Nasycony błękit idealnie połączy się z białym wykończeniem.


Kolor czerwony jest silnie pobudzającym i stymulujący do działania. Dlatego też bezpieczniej będzie zastosować ten kolor punktowo, jako wyrazisty dodatek, dodający wnętrzu życia i charakteru.  Tę barwę możemy zestawić z przytłumionymi odcieniami niebieskiego lub zieleni, ożywić nią brąz, beż, szarość i biel. Zjawiskowo prezentują się harmonijne kompozycje złożone z czerwieni, fioletu i różu.


Czerwień najlepiej sprawdza się w wyrazistych dodatkach.


Kolor biały kojarzy się z czystością, jasnością, spokojem. Dużo bieli i doskonale dobrane do niej dekoracje sprawią, że mieszkanie będzie jaśniejsze, większe, a zależności od wystroju zawierać może nutę elegancji lub romantyzmu. Klasyczna biel to ponadczasowa barwa na ścianę. Białe ściany, białe meble czy dodatki pasują do każdego wnętrza.

Klasyczna biel przełamana zdecydowanym kolorem nada elegancki charakter.
MG

poniedziałek, 29 października 2012

Dekoratorki witają...

Potrzebujesz inspiracji do zmiany swojego domu, mieszkania, pokoju?
Chcesz urządzić sypialnię lub pokój dla dziecka?
Nie masz pomysłu lub odwagi na nowy kolor ścian?
Nie wiesz, jak odnowić starą kuchnię?
Pragniesz, by Twoja łazienka stała się funkcjonalna w pięknym stylu?
Jesteś ciekaw(a), jakie dodatki nadadzą blask Twojemu staremu wnętrzu?
Wchodząc do domu masz ochotę więcej go nie opuszczać?


Na naszym blogu znajdziesz wiele pomysłów, jak sprawić, żeby Twój dom stał się azylem spokoju bądź stylowym zakątkiem! Już wkrótce pierwsze inspiracje!